Badanie mięsa świń i dzików pozyskanych na użytek własny.
Od dnia 1 stycznia 2024 roku obowiązkowe badanie mięsa świń i dzików przeznaczonego na użytek własny wyłącznie metodą wytrawiania próbki zbiorczej.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Polkowicach informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz.U.2021.2059 t.j. ze zm.) od dnia 1 stycznia 2024 roku jedyną dopuszczalną metodą obowiązkowego badania mięsa na obecność włośni będzie metoda określona w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/1375 z dnia 10 sierpnia 2015 r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące urzędowych kontroli w odniesieniu do włośni (Trichinella) w mięsie (Dz. Urz. UE L 212 z 11.08.2015, str. 7, z późn. zm.).
W związku z powyższym od dnia 1 stycznia 2024 roku na terenie powiatu polkowickego uruchomiono 2 pracownie badania mięsa na obecność włośni i tylko w tych pracowniach możliwe jest wykonanie obowiązującego badania. Zaznaczam, że od dnia 1 stycznia 2024 roku dotychczas wykonywane badanie metodą kompresorową nie będzie już możliwe.
Uruchomione pracownie badania mięsa na obecność włośni metodą wytrawiania próbki zbiorczej znajdują się w następujących gabinetach weterynaryjnych:
1. Gabinet Weterynaryjny Wojciech Pietruszewski, 59-140 Chocianów, ul. Ratuszowa 12/1.
Badania dostarczonych próbek we wtorki i piątki.
2. Gabinet Weterynaryjny Krzysztof Żurawicz, 59-100 Polkowice, ul. Kominka 2.
Badania dostarczonych próbek we wtorki i piątki.
Próby dostarczone do w/w pracowni do wtorku do godziny 12:00 zbadane zostaną we wtorek a dostarczone do piątku do godziny 12:00 zbadane zostaną w piątek.
Dostarczane do badania próby nie mogą być wcześniej mrożone.
Na 48 godzin przed planowanym ubojem posiadacz zwierząt gospodarskich informuje lekarza weterynarii o zamiarze przeprowadzenia uboju.
Ubój świń na potrzeby własne na terenie stref z ograniczeniami w związku z afrykańskim pomorem świń (teren całego powiatu polkowickiego) jest dopuszczalny pod warunkiem, że:
1. ŚWINIA PODDAWANA UBOJOWI PRZEBYWAŁA W GOSPODARSTWIE CO NAJMNIEJ 30 DNI;
2. ŚWINIA PODDANA ZOSTAŁA PRZEDUBOJOWEMU BADANIU PRZEZ LEKARZA WETERYNARII;
3. TUSZA UBITEJ ŚWINI OPRÓCZ BADANIA NA WŁOŚNIE PODDANA ZOSTAŁA PEŁNEMU BADANIU POUBOJOWEMU.
Bezwzględnie obowiązuje nakaz badania na włośnie mięsa świń i nutrii poddanych ubojowi na terenie gospodarstwa oraz mięsa dzików odstrzelonych z przeznaczeniem na użytek własny. Próbę do badania pobiera:
– urzędowy lekarz weterynarii w przypadku gdy tusza podlega badaniu poubojowemu
– posiadacz mięsa w przypadku dzików i uboju zwierząt na terenie własnego gospodarstwa
Sposób pobierania próbek mięsa do badania i zasady dostarczania do urzędowego lekarza weterynariiI. Sposób pobierania próbek mięsa
1. U świń domowych:
1) pobiera się kilka próbek mięsa, każda wielkości orzecha laskowego, z mięśni obu filarów przepony w przejściu do części ścięgnistej;
2) łączna masa pobranych próbek nie powinna być mniejsza niż 50 g.
2. U dzików:
1) pobiera się sześć próbek mięsa, każda wielkości orzecha laskowego, po jednej próbce z:
a) mięśni każdego filaru przepony w przejściu do części ścięgnistej,
b) mięśni żuchwowych,
c) mięśni przedramienia,
d) mięśni międzyżebrowych,
e) mięśni języka;
2) jeżeli nie można pobrać próbek z niektórych mięśni określonych w pkt 1, wówczas pobiera się cztery próbki mięsa z mięśni, które są dostępne;
3) łączna masa pobranych próbek nie powinna być mniejsza niż 50 g.
3. U nutrii:
1) pobiera się dwie próbki mięsa, każda wielkości orzecha laskowego, z mięśni obu filarów przepony w przejściu do części ścięgnistej albo
2) pobiera się jedną próbkę mięsa wielkości dwóch orzechów laskowych z mięśnia jednego filaru przepony – w przypadku gdy drugi filar przepony jest niedostępny, albo
3) pobiera się dwie próbki mięsa każda wielkości orzecha laskowego z części żebrowej lub mostkowej przepony – w przypadku braku mięśni obu filarów przepony, albo) pobiera się dwie próbki mięsa, każda wielkości orzecha laskowego, z:
a) mięśni języka,
b) mięśni żuchwowych lub międzyżebrowych – w przypadku braku mięśni przepony.
II. Zasady dostarczania próbek do urzędowego lekarza weterynarii
1. Próbki powinny być dostarczone do urzędowego lekarza weterynarii:
1) niezwłocznie po dokonaniu uboju, nie później niż 24 godziny od terminu uboju zwierzęcia, z którego tuszy próbki zostały pobrane;
2) niezwłocznie po dokonaniu odstrzału, nie później niż 48 godzin od dokonania odstrzału.
2. Próbki powinny być przechowywane i transportowane w warunkach zapobiegających rozkładowi gnilnemu mięsa, przy czym próbki nie mogą być mrożone.
3. Dostarczający próbki powinien poinformować urzędowego lekarza weterynarii o:
1) wieku zwierzęcia;
2) miejscu pochodzenia zwierzęcia;
3) części zwierzęcia, z której zostały pobrane próbki do badania.
Mięso świń, nutrii i dzików nie może zostać spożyte ani przetworzone przed badaniem na obecność włośni i uzyskaniem zaświadczenia o przeprowadzeniu badania z wynikiem ujemnym.
Jednocześnie przypominam o pozostałych warunkach uboju zwierząt na użytek własny w gospodarstwie:
– uboju zwierząt w celu pozyskania mięsa na własny użytek może dokonać osoba pełnoletnia, która posiada odpowiedni poziom kwalifikacji, aby wykonywać te czynności, nie powodując u zwierząt jakiegokolwiek niepotrzebnego bólu, niepokoju lub cierpienia,,
– zabrania się uśmiercania zwierząt z udziałem dzieci lub w ich obecności,
– fakt uboju w gospodarstwie należy zgłosić w Biurze Powiatowym ARiMR w Polkowicach,
Do pobrania: Informacja o zamiarze przeprowadzenia uboju świń w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny.
——————
Metadane:
Dodano w dniu: 19 listopada 2023 przez: Grzegorz Kowalik
Zmodyfikowany 9 stycznia 2024 przez Grzegorz Kowalik